11 Haziran 2017 Pazar

Biliyorum Deme,Öğren

Ee dünya hali işte.

Geçen hafta teknisyenimize bir konuda şöyle yapma böyle yap deyince,sen nereden biliyorsun o öyle olmaz gibi bir laubali tutumla karşılaşmıştım. Bunu patronuma söylememiştim. Benim gibi müşteri kaydı alan diğer arkadaşım da aynı kişinin tutumundan rahatsız olup patronuma aktarınca ve konu benim duyacağım şekilde konuşulunca,ben de anlattım karşılaştığım saygısızlığı.Günler geçti gitti üzerinden. Velhasılı kelam diğer böceklerle ilgili konular da iyi biliyorum fakat toz akarı dedin mi orda dur !
O konuda patronuma kafa tutan,müşteriye neden öyle dedin olmaz öyle diyebilen ve bu konuda kesinlikle haklı olduğumu bildiğim bir mevzu. Neden mi? Çünkü bu işin her iki tarafında da varım da ondan. Hem toz akarı alerjisi olan,hem de ilaçlama işinin içinde olanım. Konuya çok hakimim.
Yine aynı teknisyene sen toz akarı ilaçlaması yapmasını biliyor musun dedim geçenlerde.biliyorum deyip geçiştirdi ama söylediklerinden anladım ki sıradan bir iş çıkartacak,durumun önemini farkında değil.
Patronuma mail yazdım.Yeni gelen teknisyenler toz akarı ilaçlamasını biliyorlar mı? Bilmiyorlarsa anlat lütfen. Şöyle şöyle zararlar olabilir,müşteri madur edilebilir.firmamıza leke gelmesin.Bilinçli olsunlar dedim.
Az önce gelen bir mail. tüm böcekler hakkında ve özellikle toz akarı...Bir bilgilendirme yazısı yazar mısın? Teknisyenlere vereceğim hepsi aynı uygulamaları ve en doğru şekilde yapsınlar.Bilmiyorlarsa öğrensinler. Ee dedim teknisyen zaten bilir,ben müşteri temsilcilerimize anlatayım,onlar öğrensin nasıl konuşmaları gerektiğini.Ben teknisyenden iyi bilecek değilim ya.!
Senden iyi bildiklerini sanmıyorum. Hepsinin eksikleri,bilmedikleri var. Sen güzel bir döküman hazırla araçlara koyalım. Buna rağmen senin söylemenin dışında iş çıkarırlarsa bak izle o zaman neler oluyor. Senin işi bilmediğini düşünen,teknisyenliğiyle hava atan olursa,haberim olsun,sakın benden gizleyip içine atma kızarım.
...
Müsait vaktimde seve seve hazırlarım dedim. Acil olursa sevinirim dedi. 1 saat sonra dosyam hazırdı.Ve şimdi patronumun mail listesinde onaylanmayı bekliyor.
Böcek türüne dair ilaçlama şekli,temizlik,müşteriden gelebilecek sorular ve cevapları,mekanlara göre periyot ve garanti süreleri.
...
Yarın dosyaları karşılarında gördüklerinde ne hissecekler merak ediyorum doğrusu.Ben şahsen kendimi çok iyi hissediyorum. Kimseye işini öğretmek gibi bir egoistlik içinde değilim ama bildiğim konuda da susabilen,tamam bu senin işin seninki doğrudur diyebilen biri olmadım,olamadım. İyi bildiğim her ne varsa aktarmaya niyetliyim.Böceklerle ilgili detaylı bilgiye sahibim ve sağlık bakanlığından sertifikalı bir teknisyenle bile boy ölçüşebilirim. Deneyim...5 yıllık bir müşteri ilişkisinden bahsediyorum azizim. Alaylı olmak,deneyim sahibi olmak,işin mutfağından yetişmek ne derseniz deyin. Firmanın tek elemanıydım ve kimse bana hazır bir kaç cümle yazıp vermedi. Hiç bilmediğim bir sektörde her şeyi araştırarak öğrendim ve gelen hiç bir soruya hazırlıklı değildim.O an ürettiğim cevapların doğruluğundan emin olup arkasında durmayı öğrendim. bilmiyorum diye bir cevap verme hakkım yoktu,doğru bilgilendirmek zorundaydım.Araştırdım,sordum,çok uğraştım ve şimdi bir döküman hazırlayacak,bana işimi öğretme diye üstten konuşanı al şunları oku da doğru iş yap diyecek kıvamdayım.
Diyeceğim o ki kimseyi küçük görmeyin. Ben bu işin eğitimini aldım,piriyim demeyin. Eksiklerinizi öğrenmenin peşinden gidin.Her zaman kendinizi ileriye taşımayı bilin.

Bunları neden anlattım ? Aslında çok başka bir şeyden bahsetmeyi istiyorum ama şimdi yeri değil onun için zırvalıyorum.Hadi bana iyi geceler,güzel yarınlara uyanalııımm...

2 yorum:

Emre Bozkuş dedi ki...

İnsan kendine ben aynasından değil de boy aynasından bakmalı :)

Kelimelerle Dans dedi ki...

emre bozkuş; çok iyiymiş bu :)

Yorum Gönder