8 Nisan 2017 Cumartesi

Nikah Güncesi

Başlıyorum anlatmaya hazır mısınız? :)

3 gün önce ben anneme güldüm bu havada üşünür mü,böyle de hasta olunur mu,tam nikah üstü yatılır mı kalk topla kendini yahu dedim. Demez olaydım.dilimi eşek arıları soksaydı.Aynı gece üşüme titreme ateş belirtisiyle yattım kaldım.Ertesi sabah işe başlayamadım.Tüm gece de uyumadım boğaz ve eklem ağrılarından.
Perşembe günü çalışmadım.Yiyemedim,içemedim. Tek yaptığım dua etmekti.Allahım beni nikaha yetiştir.İyileştir.Orada olmalıyım,abimin yanında olmalı onun mutluluğunu paylaşmalıyım.Bu halde mümkün değil:Ne olur mümkün kıl Allahım dedim durdum sayısız kere.
Ben dün kendimi toparladım.Boğazlar berbat ama bir güç geldi ki sormayın.Ne mi oldu annemle halam yatak döşek yatmaktalar şuan.Onlar nikaha gelemediler !
Abim...En sevdiğim kuzenim,ilk arkadaşım,can dostum...Gözlerine baktığımda kalbini okuduğum.Yanında kendimi huzurlu hissettiğim,değerlim...
Bir abisi var onu çok severim.Annesi...Kocasından dolayı yıllardır görüşemediğimiz biricik halam. Hepimiz için çok özel ve kıymetlidir ama benim için çok çok çok başkadır. Huyumu,suyumu,giyimimi kuşamımı,karekterimi oluşturan bir çok şeyi ondan aldığım tanıyan herkes tarafından söylenip durur.
Eşi...Şu hayatta sevmediğin kimler var deseler ve kaç hak verseler her maddeye aynı ismi yazmak istediğim...Babaannemin gözünün açık gitmesine sebep,dedeciğimi çok üzen tek insan...Ailemize yakışmayan,halacığıma uymayan bir adam. Pardon çok pardon ama öküz sıfatıyla hitap etmek daha doğru olacağından adam kelimesini harcamayalım onu anlatırken.
Tüm öküzler de beni affetsin,onlar kadar bile olamayan bir varlığa sıfatlarını yakıştırdığım için.
...
Sabah önce babam ve kardeşlerim çıktı evden.Sabah 9 du.Ben hazırlanmaya başladım.9.30 da amcamı arabasının basında görünce tam evden fırlayacaktım ki gözüm yanmaya makyajım olduğu gibi akmaya başladı. 5 dk içerisinde silip yeniden makyaj yaptım. Evet tüm makyajımı tam 5 dakikada yeniden yaptım.O esnada aldı beni bir titreme. Allah'ım nasıl zangır zangırım. Eller tutmuyor ki hazırlanıp çıkayım.Biliyorum sebebini ama bilinç altımı susturacak zamanım yok.Ayakkabılarımı giyip küpelerimi elime alıp,güneş gözlümü çantama tıkalayıp indim aşağıya.
Bir baktım ki gözlük kırılmış kutusunda.Yenisi alınır elbet ama o gözlük olmada nasıl durur gözlerimin akması !
Öyle çok aktı,öyle zor durumda kaldım ki tüm gün gözümde batma yaşadım.Neyse Nikah salonuna iki eksikle ve bir kaç parça halinde gittik. Toplandık,oturduk saati bekledik.Bol bol da fotoğraf çekildik. Abimlerden önce halam ve eşi geldi. en son babamla halam ne zaman görüşmüştü hatırlamıyorum.On sene kadar olmuştur herhalde.Düşünün herkes tarafından kıymetli olan bir abla-hala var.Ama herkesten uzak,herkesin yüzüne hasret...Ben bir kaç yıl öncesine kadar görebiliyordum.Bu sebeple bana aşina ama erkek kardeşim ve babamı görünce o ketum,o duygularını kendinden bile saklayan insan,canım halam...Göz yaşlarına hakim olamadı. Babam...duygulandığını hiç görmediğim,anne-babasının cenazesinde bile herkes kadar ağlamayan canım babam...Ablasına sarılışı...O anda kalmak istedim.O an öyle uzun sürsün ki bir daha hiç ayrılamasınlar diledim.
Güle oynaya nikah masasına gelen abim.Onu görmek için çırpınışım...Bu arada hala ellerimin aşırı derecede titremesi,bir türlü durmaması,kimseye belli etmemeye çalışmalarım.
Yıllardır görmediğim bir çok insanı görmüş olmak...Ama onların beni değil de erkek kardeşime ilgi göstermeleri.Öyle hoştu ki...17 yaşında bir kardeşiniz var.Giymiş takım elbisesini gitmiş kuzeninin nikahına ve bir çok kişi bebekliğinden itibaren görmemiş.İlk kez görüyorlar,kim bu genç diyorlar.Halası bile ! şaşkınlıkla gözyaşlarıyla ve vayy be nidalarıyla seviyor,seviyor,öpüyor... Ve o öküz kocası yanımıza gelmedi biliyor musunuz? Şükür bin şükür ki öylece çok uzaktan baktı bize. Yanımıza gelip bir laf edip,hoş geldiniz yerine ne işiniz vardı diyebilme potansiyeline çok rahat sahip adam yanımıza gelmedi. Haa gelseydi ve bir hoşgeldin deseydi pek tabi ki güzel olurdu.Yerinde olurdu ama onun gelmesi hayra alamet sayılamayacağından uzakta kalması daha hoş oldu.Sanırım bizi görünce şoke oldu. Benim abimin yanında olmayacağımı,dayısının yeğeninin en özel gününde orada olmayacağını düşünmesi de onun aklına yaraşır bir tavır olabilirdi ancak.Neyse efendim bu kadar satırı kendisi için harcamalayım şimdi.
Tam takımızı takmış çıkıyorduk ki,abim gitmeyin işiniz yoksa,birazdan yanınıza gelirim de sohbet ederiz dedi.Bunu duyan kelimelerle dans gider mi? Hiç bir kuvvet beni oradan alabilemezdi.
Yaklaşık on kişiydik birbirimize bağlı hareket eden.Gitmiyoruz dedim,en son kişi kalana kadar burdayız,lütfen. ! :)
Bize ayrılan saat bitip de artık dışarı çıkılması gerektiğinde, gelin ve damat çıktılar bahçeye.Ee hadi yok mu bizimle fotoğraf çektirmek isteyen dediler. sohbetler,objektifler derken biraz da öyle zaman geçirip ben bir akrabamızla babam da kardeşlerimle dönüşe geçtiler.

Dönerken annemi aradım daha iyi misiniz mervenin doğum gününü kutlayabilir miyiz diye.Yok kızım dediler ne bugün ne yarın.Biz uyuyoruz halanla kafamızı kaldıramıyoruz.
O zaman dedim ben gelirken pasta alayım evde kutlayalım.Girdim fırına en güzel pastayı aldım kendimce.fotoğraf üstte.
Marketten de bir kaç şey alıp çok çok çok zorlanarak taşıdım eve.bir geldim ki,annem demez mi babanlar yemek yemişler dışarıda biz yataktan çıkamadık ve çok acıktık.Sen ne yapmayı düşünüyorsun.On dakika ver bana anne dedim.Bir soluklanayım da hemen gider bir şeyler alıveririm.Tekrar gittim fırına istediğim hiç bir şeyden kalmamış olsa da,biraz börek çörek aldım geldim.Daha giderken patronum aradı.Diğer ortağıyla beraber 1 saat sonra bana yakın bir noktaya geleceklerini,toplantı yapmamız gerektiğini söyledi. Mümkün değil dedim,ben doğum günü yapmak için koşturuyorum şuan.Biraz alındı gibi ama yapabilecek bir şey yoktu.Kutlamamız bittikten sonra aradım kendisini çok uzak bir yerde buluştuklarını,gelemeyeceklerini belirtti.Benden günah gitti.Zaten çok yorgundum.İkinci kez fırına gittiğimde şantımın karnımdaki kısmı acımaya yürüyüşümü zorlaştırmaya başlamıştı.O esnada teknisyenim aradı.Teklif hazırlamam gerekti.Bu gece mutlaka gönderilmeliydi.Az önce onu da hallettim.Şimdi kahvem yanımda size yazıyorum işte.Evet çok uzattım.Ama çok ihtiyacım vardı içimi dökmeye. Daha içimde bir çok konu var da onları anlatıp sizi iyice sıkmaya niyetim yok.Ben dinlediğiniz için teşekkür ederim. Bu günü yaşayabilecek gücü verdiği için Allah'a şükrederim. Bilen bilir ki,aynı güne bir çok plan sığdırmayı çok çok severim.Sırf o sebeple bile kendimi iyi hissediyorum inanın. Negatif sebeplere takılamayacak akdar hastayım.Eee hadi o zaman ben biraz dinleneyim...


4 yorum:

Handan dedi ki...

Hadi bakalım dinlen, hakketmişsin :)

Kardeşine nice güzel yıllar :)

Ağabeyine de mutluluklar :)

Sizlere de geçti geçti diyerek gidiyorum :)

Kelimelerle Dans dedi ki...

Handan abla; ozenle okuyup detayla yorumladigin icin tesekkurleerrr

deeptone dedi ki...

ay o titremen ve bilinçaltın kısmısını annamadım amaa ellerin hani. nikah çok duyguluydu yaa. doğum günü gecesi de demek ki sen alışıksın böyle bir anda büssürü iş bitirmeye he yaşgünü kendi işin annenleri doyurmak ve hastalık :) çok hoştu bu anlattığın yaa :)

Kelimelerle Dans dedi ki...

deeptone; senin yorumların kadar hoş olamaz ki deeptonee:) iyi ki geldinnn:)

Yorum Gönder